Urząd Gminy w Regiminie

Aktualności zobacz archiwum »

Profilaktyczny program zdrowotny poprawy stanu zdrowia jamy ustnej i zapobiegania próchnicy dla uczniów z terenu gminy Regimin

Przez prawie 8 lat mieszkańcy gminy Regimin mieli utrudniony dostęp do usług stomatologicznych, bowiem istniejący wcześniej gabinet dentystyczny został zlikwidowany. Powodem była rezygnacja lekarza z prowadzenia takiego gabinetu oraz…wyprzedaż całego sprzętu i wyposażenia, jakie się w nim znajdowały. Stało się to w okresie, gdy prowadzenie ośrodka zdrowia „zabrano” spod opieki samorządów i przeniesiono pod zarząd szpitali. Gdy Marszałek województwa ponownie przekazał obiekty dawnych ośrodków na własność samorządów, gabinet stomatologiczny w Regiminie był…pusty.

Starania o ponowne uruchomienie przychodni dentystycznej, które przez kilka lat podejmował Wójt Gminy Lech Zduńczyk zakończyły się pełnym sukcesem na przełomie 2007 i 2008 roku. W obiekcie nowej Hali sportowej w Regiminie wygospodarowano i urządzono specjalne pomieszczenia, w których znalazł siedzibę Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „FedMed”. Doktor Katarzyna Fednik za własne pieniądze zakupiła nowoczesny sprzęt stomatologiczny, podpisała umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia i wiosną 2008 roku rozpoczęła przyjmowanie pacjentów. Szybko okazało się, że tych ostatnich nie brakuje, kolejka oczekujących wydłużała się z tygodnia na tydzień. Gorzej, że kończą się tzw. punkty, które NFZ przydzielił na ten rok regimińskiej przychodni. Z dotychczasowej praktyki wynika, że nie tylko starsi mieszkańcy gminy „pochwalić” się mogą złym stanem uzębienia. Problem ten dotyczy także zdecydowanej większości dzieci i to zarówno tych z zębami „mlecznymi”, jak i tych, którzy mają już stałe uzębienie. Kłopot w tym, że NFZ przydziela na rok określony limit punktów i nie ma znaczenia, kto w ramach tego limitu będzie miał leczone zęby. Profilaktyka zaś traktowana jest jak piąte koło u wozu. Zanim więc będzie można uratować dzieciaki przed próchnicą, to u większości zęby będą już całkowicie popsute, bo „nie starczy punktów”. Większości rodziców nie stać bowiem na prywatne wizyty i leczenie zębów swoich pociech.

W tej sytuacji jak zwykle niezawodny okazał się regimiński samorząd. Wójt Zduńczyk postarał się o przygotowanie „Profilaktycznego programu zdrowotnego poprawy stanu zdrowia jamy ustnej i zapobiegania próchnicy dla uczniów z terenu gminy Regimin”, zaproponował Radzie Gminy jego realizację i przekazanie na ten cel środków z budżetu gminy. Radni przyjęli tę propozycję bez żadnych sprzeciwów i postanowili przeznaczyć 39 000 zł. na realizację Programu. Tak więc u blisko 630 uczniów ze wszystkich szkół istniejących na terenie gminy Regimin przeprowadzana są już profilaktyczne badania stomatologiczne połączone z usunięciem bakteryjnej płytki nazębnej oraz lakierowaniem zębów lakierem fluorkowym. Sporządzona zostanie także indywidualna karta uczestnika programu oraz informacja dla rodziców o stanie uzębienia dziecka i zalecanym sposobie leczenia. Na tym się jednak nie kończy, bowiem w trakcie kolejnej wizyty w gabinecie stomatologicznym u dzieci 6,7 i 8-letnich wykonane zostanie lakowanie zębów „szóstek”, zaś u 11, 12 i 13-latków będą lakowane „siódemki”. Niestety, może się okazać, że nie wszystkich obejmie ten zabieg, bo lakować można tylko zdrowe zęby. Całość programu realizowana jest we współpracy z przychodnią „FedMed” w Regiminie. W założeniach przyjęto, że zostanie on ukończony do 10 czerwca 2009 roku. Już dzisiaj jednak myśli się w Regiminie, by taki program kontynuować także w następnych latach, być może z finansowym wsparciem chociażby Sejmiku Mazowieckiego.

Uczniowie z Regimina nie mają problemów z dotarciem do gabinetu, gorzej z dzieciakami z terenu. Tutaj jednak owocuje współpraca Urzędu Gminy z dyrektorami szkół, bowiem ustalony został harmonogram wizyt u dentysty, godziny przyjęć oraz sposób dowozu uczniów do Regimina. 28 listopada do stomatologa dotarły dzieciaki ze szkoły podstawowej w Pniewie Czeruchach. Kolejna grupa, tym razem z Zeńboka, przyjedzie 5 i 8 grudnia. Zgodę na udział dzieci w Programie wyrażają także rodzice, składając odpowiednie zaświadczenie. Do chwili obecnej żaden z nich nie zgłosił sprzeciwu i byłoby dziwne, gdyby stało się inaczej.

Jak wynika z ostatnich badań, pod względem stanu uzębienia dzieci Polska znajduje się na przedostatnim miejscu wśród wszystkich krajów świata. Gorzej jest tylko w Wietnamie! Zdumiewające, że w takim biednym Mozambiku czy Bangladeszu dzieci maja zdrowsze zęby niż w Polsce! Nic dziwnego – taki stan zębów, jaki stan polskiej służby zdrowia. Tym większe więc słowa uznania dla Radnych i Wójta Lecha Zduńczyka, że nie bacząc na koszty i nie oglądając się na NFZ postanowili wspólnie ratować to, co się jeszcze da uratować. To chyba pierwszy i jedyny do tej pory samorząd w Polsce, który wpadł na taki pomysł. Wypada tylko pogratulować i…pozazdrościć dzieciakom z gminy Regimin, że będą mogły bez wstydu się uśmiechać!

Data wprowadzenia dokumentu do BIP: 26 listopada 2008 12:33
Dokument wprowadzony do BIP przez: Przemysław Bugdal
Ilość wyświetleń: 5876
26 listopada 2008 12:33 Przemysław Bugdal - Utworzenie dokumentu.
Realizacja: IDcom.pl